Rozmiar czcionki
en hu pl

Logo Unia


Dzisiaj jest: 29 Lipca 2021    |    Imieniny: Marta, Olaf, Flora
Vinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo Slider
 
 
Archiwum Aktualności Zmiany w gospodarce odpadami
 
 

Zmiany w gospodarce odpadami

Obowiązkowa segregacja odpadów komunalnych dla wszystkich  W aktualnym stanie prawnym właściciel nieruchomości pozbawiony został wyboru selektywnego bądź nieselektywnego zbierania odpadów komunalnych, a segregacja odpadów stała się podstawowym jego obowiązkiem. Do zmian tych doprowadziła konieczność osiągnięcia odpowiedniego poziomu recyklingu, wymaganego przepisami Unii Europejskiej oraz nieznaczny udział społeczeństwa w dobrowolnym procesie segregowania odpadów. Z uwagi na fakt, iż dotychczasowe różnice w kosztach opłaty śmieciowej w zależności od segregacji lub też jej braku były niewielkie, tym samym nie stanowiły wystarczającego czynnika zachęcającego do udziału w procesie sortowania.Od 1 stycznia 2021 r. na mieszkańców i właścicieli tzw. nieruchomości niezamieszkałych (firm, instytucji) czekają ważne zmiany.

Obowiązkowa segregacja odpadów komunalnych dla wszystkich

W aktualnym stanie prawnym właściciel nieruchomości pozbawiony został wyboru selektywnego bądź nieselektywnego zbierania odpadów komunalnych, a segregacja odpadów stała się podstawowym jego obowiązkiem. Do zmian tych doprowadziła konieczność osiągnięcia odpowiedniego poziomu recyklingu, wymaganego przepisami Unii Europejskiej oraz nieznaczny udział społeczeństwa w dobrowolnym procesie segregowania odpadów. Z uwagi na fakt, iż dotychczasowe różnice w kosztach opłaty śmieciowej w zależności od segregacji lub też jej braku były niewielkie, tym samym nie stanowiły wystarczającego czynnika zachęcającego do udziału w procesie sortowania.

 

W świetle przyjętych przez Rade Gminy Bojanów uchwał w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi osoby, które nie będą segregować odpadów, zapłacą za śmieci dwukrotność „opłaty śmieciowej”.

Podwyższona opłata za niesegregowanie odpadów ma na celu zachęcenie mieszkańców do prawidłowego, selektywnego zbierania odpadów komunalnych, a często w ogóle do podjęcia wysiłku ich segregacji.

W przypadku braku segregacji odpadów przez właściciela nieruchomości, firma odbierająca odpady powiadomi o tym fakcie wójta, który w ramach ordynacji podatkowej może nałożyć na właściciela opłatę podwyższoną.

Zmiany w systemie zbiórek mobilnych oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów

Obserwowany w ciągu ostatnich lat znaczny wzrost ilości odpadów przywożonych do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Stanach, jak również odbieranych bezpośrednio z nieruchomości
w ramach mobilnych zbiórek, spowodował iż w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, który z założenia ma być systemem samofinansującym, czyli pokrytym z „opłaty śmieciowej” pojawił się spory deficyt. Przełomowym okazał się rok bieżący, w którym ze względu na trwającą epidemię
i skoncentrowanie strumienia odpadów w miejscu przebywania (dom), na PSZOK do końca listopada przywieziono ponad 300 ton odpadów – dla porównania w roku poprzednim było to niecałe 200 ton. Ze względu na ciągle rosnące koszty zagospodarowania odpadów w instalacji komunalnej, jakie gmina Bojanów ponosi na rzecz Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli opisany powyżej wzrost ilości odpadów, doprowadził do braku w budżecie gminy w 2020 roku kwoty prawie
300 tys. zł, która pokryłaby koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami.

Od 1 stycznia 2021 r. na PSZOK za darmo w ramach ustalonych limitów
Od nowego roku w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów w Stanach w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi bezpłatnie przyjmowane będą dostarczane samodzielnie przez właścicieli nieruchomości, bez ograniczeń ilościowych następujące selektywnie zebrane rodzaje odpadów komunalnych:

1) papier i tektura, opakowania z papieru i tektury,
2) tworzywa sztuczne, opakowania z tworzyw sztucznych,
3) szkło, opakowania ze szkła,
4) metale, opakowania z metali,
5) opakowania wielomateriałowe,
6) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
7) odpady niebezpieczne;
8) odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwach domowych w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki;
9) odzież i tekstylia,
10) przeterminowane leki i chemikalia,
11) popiół z domowych kotłów,
12) zużyte baterie i akumulatory,

W ramach wyznaczonych limitów przyjmowane będą:

1) meble i odpady wielkogabarytowe - roczny limit dla nieruchomości do 100 kg,
2) zużyte opony- roczny limit dla nieruchomości do 4 szt.,
3) odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne- roczny limit dla nieruchomości do 100 kg,
Odpady poza wyznaczonym limitem, przyjmowane będą w PSZOK w ramach usługi dodatkowej, za odpłatnością na rzecz gminy. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych udostępnione są na stronie internetowej Urzędu Gminy Bojanów.

Od 2021 roku znika mobilna zbiórka odpadów

Zgodnie z przyjętymi przez Radę Gminy Bojanów nowymi uchwałami w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi począwszy od 2021 roku samorząd gminy Bojanów nie będzie organizował mobilnych zbiórek odpadów wielkogabarytowych.
Nowe stawki „opłaty śmieciowej” – wyższe niestety….
Od nowego roku mieszkańców gminy Bojanów (podobnie jak większości gmin w całej Polsce) czeka podwyżka opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z projektem uchwały od 1 stycznia 2021 roku stawka opłaty na jednego mieszkańca bez względu na ilość osób zamieszkujących nieruchomość wynosić będzie 25 zł miesięcznie.

Zniżka za kompostowanie – Aż 7 zł !!!

Od 1 stycznia 2021 r. mieszkańcy gmina Bojanów, którzy kompostują bioodpady w przydomowym kompostowniku, mogą skorzystać z częściowego zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami. Rada Gminy Bojanów przyjęła zniżkę za kompostowanie na poziomie 7 zł w stosunku do miesięcznej „opłaty śmieciowej”, co oznacza iż dla osób posiadających własne kompostowniki stawka opłaty będzie wynosiła 18 zł na miesiąc.

 
 
 
 
1.jpg2.jpg3.jpg4.jpglasowiacka.jpglgr.jpgnatura2000.jpgngo.jpgppwow.jpgz.jpg

Dane kontaktowe

Urząd Gminy Bojanów
37-433 Bojanów, ul. Parkowa 5

  • tel. (+48 15) 87 08 324,326
  • fax. (+48 15) 87 08 326 w. 40
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz także

logo_BIPlogo_dz_urzedowylogo_dz_ustawlogo_monitor