Rozmiar czcionki
en hu pl

Logo Unia


Dzisiaj jest: 26 Czerwca 2022    |    Imieniny: Paulina, Jan, Paweł
Vinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo Slider
 
 
Archiwum Aktualności 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości
 
 

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

Nasze wspólne śpiewanie było rodzajem hołdu, jaki chcieliśmy złożyć tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę.

W koncercie wzięli udział: Zespół „MADOKS" w składzie Marta Iskra, Dorota Żak, Sylwia Moskal i Karolina Cuber – śpiew, Jacek Janeczko – scenariusz i reżyseria, Anita Ryba – scenografia i prowadzenie, Tadeusz Szczęch - akustyka i oświetlenie.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Zebrana w Domu Kultury w Bojanowie widownia wraz z zespołem „Madoks" z Maziarni, zachowując powagę i nastrój chwili zaśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego". Koncert pt. „Pieśni, z którymi szliśmy do niepodległości" zorganizowany został w celu wspólnego uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada to dla każdego Polaka symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa.

Niezwykle pomocna w wyjaśnieniu fenomenu niepodległościowego czynu jest polska pieśń patriotyczna tamtego czasu. Jest ona swoistym zapisem losu naszego narodu, szczególnym świadectwem historii Polski. Z dokładnością prawie fotograficzną oddaje rzeczywistość wojenną oraz dzieje poszczególnych oddziałów. Józef Piłsudski powiedział: ,,Można śledzić historię Legionów studiując ich pieśń".

Zespół "MADOKS" w pierwszej części zaprezentował program słowno muzyczny przygotowany przez pana Jacka Janeczko na zajęciach wokalnych w Domu Kultury w Maziarni. Druga część to koncert złożony z dobrze wszystkim znanych pieśni żołnierskich. A były to : ,,Pierwsza Brygada", ,,Pierwsza Kadrowa", ,,Hej, hej ułani!", ,,O mój rozmarynie", ,,Przybyli ułani pod okienko", ,,Rozkwitają pąki białych róż", "Jedzie na kasztance" i ,,Piechota". Na zakończenie wspólnie zaśpiewano „Jakżem maszerował" oraz „Wojenko, wojenko".

NAN M_12_3

NSN M_12_0

NSN M_12_5

NSN M_12_11

 
 
 
 
1.jpg2.jpg3.jpg4.jpglasowiacka.jpglgr.jpgnatura2000.jpgngo.jpgppwow.jpgz.jpg

Dane kontaktowe

Urząd Gminy Bojanów
37-433 Bojanów, ul. Parkowa 5

  • tel. (+48 15) 87 08 324,326
  • fax. (+48 15) 87 08 326 w. 40
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz także

logo_BIPlogo_dz_urzedowylogo_dz_ustawlogo_monitor