Rozmiar czcionki
en hu pl

Logo Unia


Dzisiaj jest: 24 Lipca 2021    |    Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Vinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo Slider
 
 
Archiwum Aktualności Między dawnymi a nowymi czasy
 
 

Między dawnymi a nowymi czasy

W miesiącu sierpniu br Gminny Ośrodek Kultury w Bojanowie rozpoczął realizację projektu pod nazwą „Między dawnymi a nowymi czasy”, który został dofinansowany kwotą pieniężną w wysokości 43 200, 00 złotych pochodzącą ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura – interwencje 2019.”

Głównym celem tego projektu była integracja międzypokoleniowa mieszkańców gminy Bojanów. Na realizację powyższego zadania złożyły się: cykl warsztatów rękodzielniczych, wokalnych, tanecznych, wokalno – instrumentalnych oraz wykłady i prezentacje związane tematycznie z kulturą lasowiacką. Niniejszy projekt skierowany był do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z terenu całej gminy, a zajęcia warsztatowe odbyły się w: Bojanowie, Przyszowie, Stanach, Gwoźdźcu i Maziarni. Miały one na celu aktywizowanie wszystkich grup wiekowych do uczestnictwa w wydarzeniach o charakterze kulturalnym lokalnego środowiska oraz regionu. Ponadto stanowiły okazję do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności praktycznych. Sprzyjały również zacieśnianiu więzi i nawiązywaniu współpracy zespołowej. Stanowiły ciekawą formę spędzania wolnego czasu. Uczestnicy warsztatów podczas wykładów poprowadzonych przez Jerzego Dynię oraz Elżbietę Skromak zapoznali się z historią regionu lasowiackiego, jego kulturą, muzyką, obrzędami, zwyczajami oraz strojami ludowymi etnicznie związanymi z tym regionem. Warsztaty poprowadzili wykwalifikowani instruktorzy muzyki ludowej, śpiewu, tańca i rękodzieła artystycznego: Jakub Zastawny, Jacek Janeczko, Maciej Preisner, Karolina Burek, Danuta Cebula, Alina Cuber, Monika Iwaszczuk, Joanna Stolarz i Dorota Szczęch. Koordynatorem projektu był Dyrektor GOK Bojanów - Krystian Marut. Podczas warsztatów muzycznych zaprezentowane zostały m.in. instrumenty muzyczne, wśród nich cymbały oraz skrzypce, na których grają muzycy ludowi. Na przeprowadzenie wszystkich warsztatów zostały zakupione: krosna tkackie, instrumenty muzyczne, w tym dwoje skrzypiec, gitara i akordeon oraz inne niezbędne materiały. Zostały również zakupione nowe stroje lasowiackie z przeznaczeniem na działalność kapeli ludowej. Uczestnikom stworzono możliwości do podniesienia poziomu gry na instrumentach oraz śpiewu solowego i zespołowego. Podczas trwania zajęć tanecznych uczestnicy warsztatów nauczyli się tańca lasowiackiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia z tkactwa, którym w przeszłości zajmowali się nasi przodkowie. Warsztaty artystyczne wzbudziły duże zainteresowanie w lokalnym środowisku. Przypomniały historię naszego regionu i wyznaczyły nowe kierunki do dalszych działań. Wszystkie zamierzone w projekcie cele zostały w pełni osiągnięte. Realizację projektu zakończono w dniu 20.10.2019.,a jego zwieńczeniem były: koncert Kapeli Ludowej „ŁĘGOWIANIE” w nowych strojach lasowiackich oraz wystawa prac rękodzielniczych połączone z prezentacją historyczną naszego regionu. (JJ)

 
 
 
 
1.jpg2.jpg3.jpg4.jpglasowiacka.jpglgr.jpgnatura2000.jpgngo.jpgppwow.jpgz.jpg

Dane kontaktowe

Urząd Gminy Bojanów
37-433 Bojanów, ul. Parkowa 5

  • tel. (+48 15) 87 08 324,326
  • fax. (+48 15) 87 08 326 w. 40
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz także

logo_BIPlogo_dz_urzedowylogo_dz_ustawlogo_monitor