Rozmiar czcionki
en hu pl

Logo Unia


Dzisiaj jest: 8 Kwiecień 2020    |    Imieniny: Julia, Dionizy, January
Vinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo Slider
 
 
Archiwum Aktualności Slider wiadomości Z sowieckiej tajgi do polskich lasów
 
 

Z sowieckiej tajgi do polskich lasów

slider tataraW Gminnym Ośrodku Kultury w Bojanowie w piątkowy wieczór 7 lutego miała miejsce promocja wspomnień Tadeusza Tatary – książki „Z sowieckiej tajgi do polskich lasów”. Przejmujący pamiętnik sybirskiego zesłańca Tadeusza Tatary wydał jego syn Marian Tatara, sołtys sołectwa Kozły Załęże. Tadeusz Tatara był leśniczym, więźniem tajg syberyjskich, żołnierzem frontowym i myśliwym. Swoje tragiczne losy spisał w pamiętniku, który po opracowaniu przez Pana Tadeusza Zycha, został wydany książką. Jak przyznaje doktor Zych, literatura Polaków zesłanych w latach 1939-1941 przez sowieckich komunistów na „nieludzką ziemię” jest obszerna i różnorodna. Dokumentuje historyczne przeżycia, a relacja została spisana w pamięci w latach siedemdziesiątych w warunkach komunistycznej cenzury. Pamiętnikarz opisuje pobyt na zesłaniu i służbę w armii Berlinga, z którą wrócił do kraju. Syn pamiętnikarza Marian Tatara, który wydał wspomnienia ojca, w trakcie prezentacji książki przywoływał obrazy ze swojej pamięci, jak podczas przyjazdu do domu, często zastawał ojca, już jako emeryta, pochylonego przy biurku nad zeszytem. Nie zdawał sobie wówczas sprawy, jak pisząc, przeżywał te zdarzenia, choć ojciec wiele już opowiadał o zesłaniu i czasach wojennych. Po śmierci ojca w roku 1989 Marian Tatara otrzymał od mamy zapisany ręcznie zeszyt ojca i wtedy po raz pierwszy przeczytał Ojca wspomnienia, świadka i uczestnika strasznej historii jaka dotknęła Polaków.

Podczas prezentacji książki Tadeusza Tatary uczestnicy mieli okazję usłyszeć poruszające fragmenty wspomnień polskiego sybiraka, które odczytały członkinie zespołu śpiewaczego Stanowianki. Oprawa muzyczna w postaci utworów żołnierskich i patriotycznych z udziałem Kapeli Ludowej Łęgowianie oraz młodych solistek – podopiecznych GOK w Bojanowie nadały wyjątkowy charakter temu wydarzeniu. W kontekście wydarzeń z 10 lutego 1940 r., kiedy to władze Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich przeprowadziły pierwszą (z czterech) masową deportację obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej w głąb państwa sowieckiego – północnej Rosji i zachodniej Syberii i wywiezionych zostało około 140 tys. ludzi, których w nieludzkich warunkach transportowano ich na nieludzką ziemię, piątkowa promocja książki polskiego sybiraka, jaka miała miejsce w Bojanowie nabiera szczególnego, patriotycznego wymiaru.

tatara2tatara3tatara1

 
 
 
 
1.jpg2.jpg3.jpg4.jpglasowiacka.jpglgr.jpgnatura2000.jpgngo.jpgppwow.jpgz.jpg

Dane kontaktowe

Urząd Gminy Bojanów
37-433 Bojanów, ul. Parkowa 5

  • tel. (+48 15) 87 08 324,326
  • fax. (+48 15) 87 08 326 w. 40
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz także

logo_BIPlogo_dz_urzedowylogo_dz_ustawlogo_monitor