Rozmiar czcionki
en hu pl

Logo Unia


Dzisiaj jest: 23 Września 2020    |    Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Vinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo Slider
 
 
Sztandar na 50-lecie OSP Laski
 
 
Aktualności

Sztandar na 50-lecie OSP Laski

 Wydarzenie rozpoczęło mszą święta w kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła w Spiach, której przewodniczył Proboszcz Parafi ks. Marek Sikora. Druga oficjalna część uroczystości miała miejsce na placu przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskach. Akt ufundowania sztandaru odczytał Wójt Gminy Bojanów Sławomir Serafin, który stał na czele Komitetu Fundacji Sztandaru, o następującym brzmieniu:

Doceniając rangę i znaczenie Ochotniczej Straży Pożarnej Laski niniejszym uroczystym aktem stanowimy i przekazujemy ufundowany sztandar. Aby sztandarem tym nawiązać do tradycji, wierności, honoru, godności i dobrego imienia strażackiej służby, aby za najwyższy trud i ofiarność w ratowaniu życia i mienia ludzkiego przed pożarami oraz innymi zagrożeniami dać symbol swego przywiązania i więzi społeczeństwa ze strażakami, by pod sztandarem tym kształtowały swoje postawy patriotyczne kolejne pokolenia czynimy to w miejscowości Laski dnia 2 września 2018 roku”

Uchwałą Prezydium ZOW Związku OSP RP woj. Podkarpackiego Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa został odznaczony druh Piotr Tetla. Srebrne medale otrzymali druhowie: Kazimierz Kobylarz, Jacek Lidwin, Jan Janiec, Ryszard Stolarz, Andrzej Rędzio, Dariusz Marut, a brązowe medale druhowie –Ryszard Tomczyk, Tomasz Sączawa, Kamil Nowak, Łukasz Tetla, Marek Maciąg, Łukasz Maciąg, Ryszard Kowal.

Odznakę „Strażak Wzorowy” Prezydium ZOP OSP RP przyznało druhom: Mateusz Maciąg, Krzysztof Tomczyk, Artur Kobylarz.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskach ma piękną 50-letnią historię, którą pragniemy Państwu przybliżyć

„Ochotnicza Straż Pożarna w Laskach, gmina Bojanów, powiat stalowowolski. Jednostka OSP Laski została założona w 1968 r. Jej założyciele to: Franciszek Tetla, Kazimierz Maciąg, Józef Kobylarz, Jan Magdziak, Jan Koc, Stefan Szot, Stanisław Olszowy . Strażacy i mieszkańcy wsi Laski w 1974 r. rozpoczęli budowę remizy, którą ukończono w 1981 r.

Pierwszym Prezesem był druh Jan Magdziak następnie druh Józef Rędzio a od 2010 roku funkcję prezesa pełni druh Sylwester Maciąg do chwili obecnej. Pierwszym Naczelnikiem był druh Kazimierz Maciąg Pierwszym samochodem, jakim dysponowała OSP Laski, był „Star” 26, który jednostka otrzymała w 1982 r. W 2001 r. jednostka pozyskała samochód gaśniczy marki „Star” 244z Komendy Powiatowej PSP w Stalowej Woli następnie w 2016 r pozyskano samochód gaśniczy „Star’’266 od Jednostki OSP Stany a dotychczasowy samochód przekazano do OSP Burdze. Jednostka od kilku lat pozyskuje sprzęt ratowniczo – gaśniczy jak i umundurowanie między innymi (agregaty prądotwórcze, piły do stali i betonu, pompę szlamową, torbę medyczną , najaśnice akumulatorowe, umundurowanie specjalne i koszarowe, obuwie specjalne itp. Środki finansowe na sprzęt ratowniczo – gaśniczy pozyskiwano z Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnej, MSWiA, Firm Ubezpieczeniowych, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu oraz Urzędu Gminy w Bojanowie.

W 2010 r po rozmowach z Panem Wójtem Sławomirem Serafinem podjęto decyzję
o kapitalnym remoncie remizy wewnątrz i zewnątrz wykonano między innymi zaplecze socjalne i sanitarne (nowe pokrycie dachowe, instalację elektryczną , centralne ogrzewanie gazowe, termo modernizacje ,stolarkę okienną, podjazd przed budynkiem, większość prac była wykonywana przez Druhów między innymi szpachlowanie ,malowanie , układanie płytek itp. Środki finansowe na remont pochodziły z Urzędu Gminy Bojanów, Starostwa Powiatowego, Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych
i środków własnych. Jednostka OSP Laski wielokrotnie uczestniczyła w akcjach ratowniczo – gaśniczych jak i ćwiczeniach na terenie Gminy, Powiatu jak i Województwa Aktywnie uczestniczy w uroczystościach kulturalnych na terenie Gminy jak i uroczystościach kościelnych .

Jednostka wielokrotnie brała udział w zawodach sportowo – pożarniczych na terenie gminy, powiatu i województwa. Największym sukcesem było zajęcie I miejsca w zawodach rejonowych i start w zawodach wojewódzkich. W Jednostce działają dwie drużyny MDP dziewcząt i chłopców które wielokrotnie wygrywały zawody Gminne i Powiatowe oraz osiągały czołowe lokaty na zawodach Wojewódzkich czego dowodem są puchary i dyplomy prezentowane w budynku Jednostki. Obecnie jednostka liczy 32 członków zwyczajnych w tym 24 przeszkolonych do udziału w akcjach ratowniczo – gaśniczych, członków wspierających 7 , honorowych 2 , MDP 22.

 Galeria Zdjęć

 

SLAJDER

SLAJDER 2

SLAJDER 3

SLAJDER 4

SLAJDER 5

SLAJDER 7

 
 
 
 
1.jpg2.jpg3.jpg4.jpglasowiacka.jpglgr.jpgnatura2000.jpgngo.jpgppwow.jpgz.jpg

Dane kontaktowe

Urząd Gminy Bojanów
37-433 Bojanów, ul. Parkowa 5

  • tel. (+48 15) 87 08 324,326
  • fax. (+48 15) 87 08 326 w. 40
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz także

logo_BIPlogo_dz_urzedowylogo_dz_ustawlogo_monitor