Rozmiar czcionki
en hu pl

Dzisiaj jest: 20 Lipca 2018    |    Imieniny: Czesław, Hieronim, Fryderyk
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
 
Aktualności Kolędowanie dla bliźniego
 
 

Kolędowanie dla bliźniego

16 stycznia, gdy zmrok ogarniał już prawie wszystko, a mróz skrzypiał pod nogami w kościele parafialnym w Stanach zgromadził się wielki tłum ludzi w oczekiwaniu na niezwykłe wydarzenie. Ciekawość czegoś nowego? Nadzieje związane z przeżyciem czegoś co tak naprawdę zawsze przyciągało ludzką uwagę – Tajemnica Bożego Narodzenia – przeżywana każdego roku, przeżywana tak samo choć może zawsze inaczej. Wieść gminna zapowiadała wielkie przedstawienie Jasełkowe. To będą Mega Jasełka mówili niektórzy. Ponad 160 aktorów, gdzie najmłodsza Lilianka miała tylko 7 miesięcy i zmierzyła się z odegraniem roli kluczowej, małego Jezuska. Wiekowy Pan Stanisław, który przeżył już ponad 80 wiosen z drżeniem Uczonego w Piśmie deklamował proroctwo Micheasza.

A w tle rzesza kolorowych Aniołów zatopiona w niebiańskich obłokach kołysząca się w rytm naszych starych polskich kolęd. Gdy zgasły wszystkie światła w kościele a wnętrze świątyni wypełniła wspaniała muzyka Ave Maryja, wszyscy już wiedzieli, że zaczęło się coś wielkiego, że przenoszą się w ten zamierzchły czas gdzie Słowo stało się Ciałem i zamieszkało pośród nas a Bóg okazał nam swoje Miłosierdzie posyłając na świat swojego Syna, aby nas Zbawić. Historia Maryi, Zwiastowanie jej wielkiej nowiny, jej los gdy z bezradnym ale ufnym Józefem szukają miejsca w którym mogłaby urodzić swoje dziecię, dylemat żydowskiego karczmarza w zderzeniu z bezduszną postawą swojej żony to wszystkie początkowe wątki przedstawienia, które poruszyły niejedną osobę śledzącą z uwagą co będzie się działo na scenie, którą na chwile stała się stanowska świątynia. Akcja się wartko zmieniała, nabierała rozmachu i ludowego kolorytu przenosząc nas do gromady pasterzy i pasterek strzegących swojego stada słodkich beczących owieczek. I tu nasze lasowiackie stroje tak cudowne wplecione w treść objawienia się Boga prostemu ludowi. Radość wyrażona prostotą. Śpiewy tańce i to zadziwienie iż Bóg rodzi się nie w pałacach a w żłobie, w ubóstwie, pomiędzy zwierzętami w lichej stajence. Jak uczcić Boże dziecię? Pokazali nam pasterze i pasterki oddając Mu wszystko co było im bliskie. A potem niezwykły kontrast i przenieśliśmy się wszyscy z biedy do komnat królewskich próżnego, cwanego, przebiegłego króla Heroda. I stanęliśmy w konfrontacji z szatanem i jego pokusami. Obserwując Heroda można było odnieść wrażenie iż te pokusy są nam takie bliskie, że dotykają tak naprawdę naszej codzienności i naszych wyborów między dobrem a złem. W tej scenie pojawili się też trzej Królowie, którzy poszukują kogoś kto miał być tym najpotężniejszym z potężnych. Mieli niewiele znaków ale ufali iż osiągną swój cel.
Trzeci finałowy akt Mega Jasełek był szczytem wszystkiego co piękne, co wzrusza co wynosi na wyżyny duchowego doświadczenia. Wszyscy przy Bożej Dziecinie. Wielu obserwujących ten moment nie kryło cieknących po policzku łez. Podnieś rączkę Boże Dziecię…, zaśpiewali wszyscy a potem nie chcieli wyjść z kościoła. Jeszcze nie wierzyli w to wszystko co mogli zobaczyć i przeżyć. Ale wiemy chyba wszyscy to iż te Jasełka pozostaną w naszych sercach już na zawsze.
Na koniec tej luźnej refleksji kilka słów, które muszą paść. Razem możemy wszystko. Jednocząc się wokół wartości jesteśmy mocni duchem, możemy wznieś się na wyżyny by razem osiągać cele, by razem dawać innym dobro, by razem pomagać tym, którzy liczą na nas, na wrażliwość naszych serc. Tak było w Stanach, tak będzie w Bojanowie i w Przyszowie a Mateusz, któremu chcemy pomóc w jego rehabilitacji otrzymał od nas ważną informacje iż mieszka wśród dobrych ludzi, którzy nie są obojętni na jego los, którzy potrafią się podzielić swoim dobrem.
Podziękowania dla wszystkich środowisk naszej gminy Bojanów, naszej parafii w Stanach. Podziękowania dla wszystkich gości, dla wszystkich przyjaciół, którzy nam pomogli stworzyć coś pięknego. Podziękowania dla całej ekipy technicznej, która potrafiła oderwać nas od naszej rzeczywistości i potrafiła nas zanurzyć w świecie wartości i piękna, który wypływa z natury samego Boga. To było ziarno rzucone do naszych serc. Czy ono wyda owoce? Czy staniemy się lepsi? Czy będziemy sobie więcej pomagać? Myślę, że tak!

Ks. Dariusz Hamera

2

4

5

6

 
 
 
 
lasowiacka.jpglgr.jpgnatura2000.jpgngo.jpgppwow.jpgprow.jpgz.jpg

Dane kontaktowe

Urząd Gminy Bojanów
37-433 Bojanów, ul. Parkowa 5

  • tel. (+48 15) 87 08 324,326
  • fax. (+48 15) 87 08 326 w. 40
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz także

logo_BIPlogo_dz_urzedowylogo_dz_ustawlogo_monitor