Rozmiar czcionki
en hu pl

Dzisiaj jest: 15 Listopada 2018    |    Imieniny: Maria, Edmund, Marek
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
 
 
Aktualności Slider wiadomości
 
 

Gminne Obchody 100-lecia Niepodległości

logo niepodległejSerdecznie zapraszamy na Gminne Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w najbliższą niedzielę 11 listopada. Uroczystość rozpocznie Msza Św. o godz. 11.00 w intencji Naszej Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Stanach. Następnie o godzinie 12.00 na cmentarzu parafialnym przy nowo wybudowanym pomniku upamiętniającym poległych w obronie Ojczyzny w okresie I i II wojny światowej odśpiewamy wspólnie z całą Polską Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” .Po poświęceniu i odsłonięciu pomnika zapraszam wszystkich do Domu Parafialnego Św. Józefa na Akademię Patriotyczną oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich. Dla wszystkich uczestników uroczystości Gminny Ośrodek Kultury w Bojanowie przygotował kotyliony oraz śpiewniki.

Hala sportowa wraz z basenem w Stanach

KameraAC 2Gmina Bojanów otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Sportowa Polska w kwocie blisko 4,1 mln zł na realizację tego zadania. W ramach projektu powstaną dwie niezależne infrastruktury: pełnowymiarowa hala sportowa o wymiarach 21 x 36 m wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym oraz niecka basenowa o wymiarach 8,5 x 16,67 m i głębokości 1,35 m z szatniami i natryskami. To absolutna nowość, gdyż niewiele samorządów wiejskich w Polsce posiada swój własny basen. Na budowę nowej hali sportowej wraz z basenem otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 4 mln 85,7 tys. zł. Szacunkowy koszt całkowity zadania wyniesie ok. 8,2 mln zł. Projektowana pływalnia przeznaczona będzie dla uczniów z obszaru całej gminy. Dlatego zakładamy dowóz uczniów ze szkół w Przyszowie, Bojanowie i Gwoźdźca na zajęcia z pływania w cyklu cotygodniowym z ramach skumulowanych dwugodzinnych zajęć z wychowania fizycznego. Zarówno z hali sportowej jak i basenu będą mogli korzystać również dorośli, jednakże wstęp na basen będzie możliwy w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jeszcze w tym roku chcielibyśmy ogłosić przetarg na to zadanie, by wczesną wiosną przystąpić do robót budowlanych. Zadanie chcemy realizować w dwóch etapach: halę sportową z zapleczem sanitarno-szatniowym planujemy przekazać do użytkowania we wrześniu 2020 r. , a basen rok później. Przygotowując to zadanie spotykaliśmy się z głosami, że naszej gminy nie stać na utrzymanie basenu. Pragnę Państwa zapewnić, iż dokonaliśmy szczegółowej analizy przyszłych kosztów utrzymania basenu i nie sięgają one milionowych kwot. Wielkość basenu jest dobrana do naszych możliwości, a korzyści w postaci zapewnienia nauki pływania wszystkim dzieciom z gminy i jego wpływu na nasze zdrowie będą niewątpliwie dużo większe od kosztów jego utrzymania.

KameraAC0KameraAC 4

Otwarcie Domu Opieki Dziennej w Maziarni

SLAJDER15 października został oficjalnie otwarty Dom Dziennej Opieki w Maziarni dla Seniorów. W uroczystości udział wzięli m.in. Wójt Gminy Bojanów Sławomir Serafin, Pan Tomasz Czop Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, Przewodniczący Rady Gminy Emil Bieleń, Proboszcz Parafii Stany Zbigniew Mistak, sołtysi, radni. Wydarzenie rozpoczęło uroczyste przecięcie wstęgi oraz poświecenie budynku. Pani Maria Stanisławska-Błądek Dyrektor GOPS w Bojanowie przybliżyła wszystkim zgromadzonym projekt w ramach którego powstał Dom Opieki Dziennej w Maziarni. Następnie głos zabrali Pan Tomasz Czop, Dyrektor WUP w Rzeszowie oraz Pan Sławomir Serafin Wójt Gminy Bojanów. Pan Wójt podkreślił w swoim wystąpieniu, iż realizacja projektu Domu Opieki Dziennej pozwoliła mu spłacić zobowiązanie w stosunku do mieszkańców Maziarni i Kołodziejów po zlikwidowaniu szkoły podstawowej w Maziarni. Pani sekretarz Gminy Bojanów Agnieszka Kobylarz opowiedziała o przetargach publicznych i kosztach związanych z remontem i powstaniem Domu Opieki Dziennej. Pani Aneta Dul Kierownik Domu Opieki Dziennej w Maziarni podziękowała za zaufanie i powierzenie w jej ręce kierowanie tą placówką, zapewniła ,że będzie dążyć do tego aby miejsce było centrum aktywności senioralnej z całej gminy. Ponadto zaprosiła do współpracy jednostki organizacyjne, szkoły, społeczność lokalną. Głos zabrała również przedstawicielka Seniorów pani Teresa Surowiec dziękując za utworzenie takiego miejsca gdzie osoby w wieku starszym mogą aktywnie spędzać czas dodała, że będą żyć zgodnie z zasadą, że :”Nie starzeje się ten kto nie ma na to czasu”. Wydarzenie uświetnił występ zespołu Stanowianki przy akompaniamencie Kapeli Ludowej Łęgowianie.

13452

Przekazanie samochodu strażackiego

SLAJDERW niedzielę 30 września miała miejsce uroczystość przekazania nowo zakupionego samochodu strażackiego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyszowie. Dzień bardzo ważny nie tylko dla strażaków ochotników z Przyszowa, ale również mieszkańców Przyszowa. Wydarzenie miało bardzo uroczystą oprawę z udziałem grup reprezentacyjnych z wszystkich jednostek strażackich działających na terenie gminy Bojanów, orkiestry dętej ze Zdziechowic, przedstawicieli służb mundurowych, władz samorządowych oraz licznie zgromadzonych mieszkańców. Na uroczystości nie zabrakło również Pana Zbigniewa Chmielowca Poseł na Sejm RP, bez którego zaangażowania zakup nowego samochodu pożarniczego dla OSP Przyszów nie byłby możliwy.

PRZYPOMNIJMY

Samochód strażacki, który trafił początkiem września 2018 r. do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyszowie-Zapuściu jest fabrycznie nowym średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym kategorii III- uterenowionym , z napędem 4x4, o pojemności zbiornika wody 3000 litrów. Samochód na podwoziu VOLVO z silnikiem wysokoprężnym o mocy 210kW, kabiną czterodrzwiowa, w układzie miejsc 1+1+4 wyposażoną m.in. w klimatyzację , elektrycznie sterowane szyby i lusterka czy radiotelefon samochodowy, posiada specjalistyczną zabudowę pożarniczą wykonaną przez Przedsiębiorstwo Specjalistyczne „bocar” Sp. zo. o. z Częstochowy. Zabudowa nadwozia wykonana jest w całości z materiałów odpornych na korozję. Pojazd posiada oświetlenie pola pracy wokół samochodu.

Całkowita wartość samochodu to 782.895,00. Realizacja tego zadania nie byłaby możliwa gdyby nie pozyskane dofinansowanie z zewnętrz tj. 280.000 zł z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 138.500 z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego 50.000 zł z Powiatu Stalowowolskiego. Największy udział finansowy w realizacji przedsięwzięcia ma gmina Bojanów, która przeznaczyła z budżetu na ten cel kwotę 320.000,00.

Reasumując trzy jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Bojanów znajdujące się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym mają na dzień dzisiejszy nowoczesne, bardzo dobrze doposażone oraz spełniające najwyższe parametry techniczne wozy bojowe, które będą mogły służyć druhom ochotnikom nawet przez następnych kilkadziesiąt lat. To sytuacja bardzo komfortowa zarówno dla władz gminy jak i dla wszystkich mieszkańców naszej gminy

12368574

 

Zagospodarujemy Starorzecze w Przyszowie

sliderJeszcze do niedawna niewiele osób wierzyło, iż przygotowywaną od wielu lat dokumentację projektową na zagospodarowanie starego koryta rzeki Łęg w Przyszowie uda się doprowadzić do finału czyli realizacji na jej podstawie robót budowlanych. Trudność w opracowaniu tejże dokumentacji wynikała ze skomplikowanych uwarunkowań środowiskowych wynikających z obszaru Natura 2000, który obejmuje teren naszej gminy. Jednakże konsekwentne działania Wójta Gminy Bojanów w tym przedmiocie okazały się słuszne. W czwartek 27 września w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie podpisana została umowa w ramach RPO WP na lata 2014-2020 na dofinansowanie projektu pn. Zagospodarowanie starego koryta rzeki Łęg w Przyszowie w celu ochrony i przywrócenia właściwego stanu siedliska przyrodniczego i gatunku. Kwota dofinansowania wynosi prawie 1,2 mln zł. Projekt obejmuje przede wszystkim roboty ziemne dające w efekcie powiększenie i pogłębienie istniejącego starorzecza. Wynosząca aktualnie 2,42 ha powierzchnia starorzecza w wyniku zaprojektowanych prac ziemnych zostanie powiększona o 0,94 ha. Łączna powierzchnia powiększonego starorzecza wyniesie zatem 3,36 ha. Zbiornik będzie miał kształt „węża” o długości 1303 m i szerokości od 8 do 56 m. W ramach projektu powstaną również dwie wiaty rekreacyjne ze stołami i ławkami oraz miejscem do grillowania. Wzdłuż starorzecza wykonamy ciąg pieszy rekreacyjny – częściowo jako chodnik z tłucznia, a na odcinku ponad 400 m również jako pomost o konstrukcji drewnianej – co uatrakcyjni całość projektu. W ramach projektu wykonanych zostanie również 8 tablic edukacyjnych, które rozmieszone zostaną wzdłuż ścieżki spacerowej oraz przy wiatach rekreacyjnych, tworząc ścieżkę edukacyjną. Koszty całkowite projektu to blisko 1 mln 440 tys. zł.

KameraAC 1KameraAC 2KameraAC 3KameraAC 4KameraAC 5KameraAC 7KameraAC 8KameraAC 9

Strona 1 z 13

 
 
 
 
lasowiacka.jpglgr.jpgnatura2000.jpgngo.jpgppwow.jpgprow.jpgz.jpg

Dane kontaktowe

Urząd Gminy Bojanów
37-433 Bojanów, ul. Parkowa 5

  • tel. (+48 15) 87 08 324,326
  • fax. (+48 15) 87 08 326 w. 40
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz także

logo_BIPlogo_dz_urzedowylogo_dz_ustawlogo_monitor